Mindenszentek plébániatemplom

5126 Jászfényszaru, Szentcsalád tér 3.

Figyelem!

Szentcsalád téren a várostörténeti séta vezetett, a templomtorony felújítás alatt van. A templommal szemben lévő felújított Régi Plébánia közösségi tér, ahol programok, kiállítások vannak, az épület a szervezőkkel előre egyeztetett időpontokban látogatható. Mellette található a plébániahivatal és a Szent Erzsébet Közösségi Ház, amelyben rendszeres közösségi programok, kiállítások vannak, amelyek ugyancsak előre egyeztetett időpontokban látogatható.

Információk
-
-

Épületvezetés nyelve

magyar

Információs anyag nyelve

magyar

Jászfényszarun a Szentcsalád téren álló gótikus templom a 15. században épülhetett.  A török korban megrongálódott és 19. században barokk stílusban építették újjá a hajót és a szentélyt is, valamint az új boltozatokat és a kántorkórust a templom nyugati oldalán. Még láthatóak az egyhajós templom gótikus ablakai. A nyolcszög három oldalával záródó szentélye van.1759-ben került sor az újabb bővítésre. A Mindenszentek tiszteletére felszentelt templom északi falát ekkor átvágva építettek a boltíves átjárókat és az emeletes kórust a déli oldalon. A homlokzat előtti saroktámpilléres torony 1768-ban épült, és idekerült a templom főbejárata is felette falifülkében szobordísszel. 1912-ben egy villámcsapás következtében jelentős kár keletkezett a templomépületben. A leégett tornyot 1913-ban újjáépítették és rézlemezzel fedett aranyozott sisakot kapott, valamint a torony saroktámpillérein álló Árpád-házi szentek, István és László király elpusztult szobrait is pótolták.

2023-ban 110 év elteltével ismét renoválják a toronysisakot.

A templom barokk berendezése a redemptio után készült el. Az orgona 1785-ből való késő barokk copf stílusú. A könnyező varannói kegykép (1708)  egyetlen ismert másolata a 18. századból származik. A Nepomuki Szent János mellékoltár barokk stílusú. A Jézus életéből vett jeleneteket ábrázoló modern freskók 1961-ben készültek egy renoválás alkalmával.

Mi történik a toronyban?

A homlokzat előtti saroktámpilléres templomtorony 1768-ban épült, és idekerült a templom főbejárata is felette falfülkében szobordísszel. 1912-ben egy villámcsapás következtében jelentős kár keletkezett a templomépületben. A leégett tornyot 1913-ban újjáépítették és rézlemezzel fedett aranyozott sisakot kapott, valamint a torony saroktámpillérein álló Árpád-házi szentek, István és László király elpusztult szobrait is pótolták.

"A templomtorony 1768-ban épült barokk stílusban. A torony tetejére ekkor készült a díszes, szintén barokk stílusú faszerkezetes és fazsindellyel borított toronysisak, ami 1912. augusztus 3-án villámcsapás miatt leégett. A képviselő-testület a katasztrófa után azonnal elhatározta, hogy a tornyot újjáépíti. Már 1912 novemberére Ring Gyula hatvani építész tervei elkészültek, de azokat 1913 februárjában némileg módosította. A leégett tornyot 1913-ban újjáépítették és rézlemezzel fedett aranyozott sisakot kapott. Az új toronysisak és a torony formája 1913-ban jelentősen megváltozott, eklektikusabbá vált. Ez az állapot nagyjából napjainkig fennmaradt.

A torony tetejére új keresztet és gömböt készítettek, ami együtt 2,5 méter magas. A torony az építkezések nyomán 1913-ra elérte a majdnem 39 méteres nagyságát.

Az építkezés ünnepélyesen 1913. június 26-án 18 órakor fejeződött be, amikor Ádler Arnold hatvani bádogos a templomtorony keresztjét ünnepélyesen felhelyezte, és az eseményeket, valamint a helyi viszonyokat megörökítő üzenetet helyeztek el a korabeli fémpénzekkel együtt. Ez az időkapszula a kereszt levételekor, 2012-ben került elő, amikor ismét felújításra került sor." (dr. Farkas Kristóf Vince) Az időkapszula kincseiről a 2022. évi KÖN program keretében hallottak az érdeklődők.

A kereszt megdőlése miatt 2023-ban 110 év elteltével ismét renoválják a toronysisakot. S hogy mi is történik a toronyban, erről szól a várostörténeti séta.

ISTEN SZENT SZÍNE ELŐTT ...

A program részeként a felújított Régi Plébánián "Lakodalom van a mi utcánkban - Házasságkötések, rítusok a családban" címmel régi családi fotókból látnak kiállítást az érdeklődők.

 

Harangadatok, a harang hangjai az alábbi kisfilmben láthatóak, hallhatóak, készítette Rimóczi Patrik:

https://www.youtube.com/watch?v=dVCUJceICDc

Épületvezetések indulnak

15.30 Vezetett várostörténeti séta - a templomtorony felújításáról

16.30 Isten szent színe előtt ... - tárlatvezetés a templommal szemben lévő felújított Régi Plébánián