Evangélikus-lutheránus székesegyház

550182 Nagyszeben, Huet tér

Elérhetőség
Információk
-
-

Épületvezetés nyelve

német, angol, román

Információs anyag nyelve

angol, német, román

Az eredetileg Szűz Mária tiszteletére szentelt plébániatemplomként (Ecclesia Parohialis Beatae Virginis Mariae) működő jelenlegi evangélikus székesegyházat lépésről lépésre alakították mai gótikus formájára. A templom elődje még a 12. század második felében épült román stílusban, háromhajós köríves szentéllyel. Az egy évszázaddal később kezdődő átépítés alapjait ugyan meghatározta a román stílusú bazilika, de a templomot az építkezés két évszázada alatt teljesen átformálták a ma látható, impozáns alakjára. Az ún. Ferula (előcsarnok) létrejöttével nyugat felé bővült, a déli hajó pedig a csarnokszerű résszel kiegészülve nyert új tereket.  A város és az erdélyi szászság 1545-ben Nagyszebenből kiinduló evangélikussá válása előttről őrződtek meg az olyan értékes kegytárgyak és oklevelek, mint például a bronz keresztelőkút, vagy épp Johannes Rosenau (Rozsnyói János mester) keresztre feszítést ábrázoló monumentális falképe a szentély északi falán.

Míg az építkezés 1520 körül befejeződött, ezt követően a helyiek nemzedékről nemzedékre, saját igényeik és elképzeléseik szerint gyarapították és alakították a templom berendezését. Létrejött Erdély legátfogóbb és legreprezentatívabb síremlék- és sírfelirat-együttese, továbbá itt található a mai Románia egyik legnagyobb orgonája is. A templomi kincstár középkori és újkori aranytárgyai ma a Brukenthal Múzeumban tekinthetők meg.

A plébániatemplom és a Brukenthal Gimnázium, valamint az e kettőt körülvevő Huetplatz is a városban mindenütt megtapasztalható humanista légkört árasztja magából. Georg Daniel Teutsch (1817-1893) lutheránus egyházi vezető bronz szobra a tér közepén csodálható meg.

A nagyszebeni Evangélikus Egyházközség kis lélekszáma ellenére továbbra is Románia egyik legnagyobb evangélikus egyházi közössége, amely fontos szerepet játszik a város kulturális életében. Számos szociális és karitatív intézmény működik keretei között, a környezetvédelem területén pedig úttörő szerepet tölt be Romániában. A volt plébániatemplom (mai evangélikus székesegyház) az ökumenizmus vendégszerető központja, külföldi és belföldi látogatók találkozóhelye, ahová a világ minden tájáról érkeznek turisták, s amely a Kulturális Örökség Napjain is szélesre tárja kapuit.