Lamberg-kastély Művelődési Központ, Könyvtár és Muzeális Kiállítóhely

8060 Mór, Szent István tér 4.

Információk
-
-

Épületvezetés nyelve

magyar

Információs anyag nyelve

magyar, angol, német

A késő barokk Lamberg-kastélyt Fellner Jakab tervei alapján építtette gróf Lamberg Ferenc Antal 1762-66 között. Az épület a család nyári rezidenciájának, illetve vadászkastélyának készült. A főépület emeletén voltak a hölgyek és a férfiak lakosztályai, melyeket egy díszterem kötött össze. A felső szintről romantikus vas csigalépcső vezetett a gyerekek három helyiségből álló kis lakrészébe. Emellett a főépület földszintjén kaptak helyet még a különböző szalonok. Az egyik földszintes oldalszárnyban a konyha és a gazdasági helyiségek, a másikban a személyzet szobái voltak. A falfestmények - szekkók - egykori pompájára a jelenleg is látható néhány töredékből és a restaurált barokk szalon szépségéből következtethetünk. A földszinten egy XIX. századi romantikus kandalló található és a földszinti ablakok míves vasrácsai is eredetiek. A kastélyhoz megépülésekor is kialakítottak egy kisebb kertet, de a 19. században angol parkot építtetett az örökös: faritkaságokkal, vadgesztenyefasorral, rózsalugasokkal és díszes kútházzal.

Az épületben ma a Lamberg-kastély Művelődési Központ, Könyvtár és Muzeális Kiállítóhely, a város kulturális intézménye működik.

A Lamberg család a Hochburgokkal való házasság révén jutott a Csókakői várhoz és a hozzá tartozó birtokhoz, ahol később a kastély is megépült. A földeket a török vész után nem volt, aki megművelje, ezért kinti birtokaikról hívott be szőlőműveseket a gróf, így települnek be Mórra - több mint 300 éve - a svábok. A kastély parkjában álló sváb tájházban a móri svábok lakókörnyezetét, mindennapjait jellemző tárgyakat mutatjuk be. A konyhából, szobából és spájzból álló ház betekintést nyújt dolgos hétköznapjaikba és vallás által meghatározott ünnepnapjaikba.

Épületvezetések indulnak

Miért német származású földesúr építtetett Móron kastélyt? Hogy települtek be Mórra a svábok? Hogyan fonódik össze ez a két történet? Hogy éltek a kastély urai generációról-generációra? Milyen volt az élete a német ajkú lakosságnak a különböző korszakokban? Mi maradt fent a kastélyból? És miért volt sorsfordító a második világháború a kastély és a móri svábság életében is? Vezetett sétánk során minden válaszra fény derül, miközben bejárjuk a kastély termeit, bekukkantunk a tájházba és megtekintjük a kastélyparkot is.

A kb. másfél órás vezetések 10:00, 12:00, 13:30 és 15:00 órakor indulnak az épület főbejáratától. Vezető: Makk Viktória múzeumpedagógus.

A csoportok maximális létszáma: 25 fő.