A VII. kerület Rózsa utca 27. és a szomszédos 29-es számú bérházak terveit 120 évvel ezelőtt készítette a pályája elején álló Fodor Gyula építész a szappan- és gyertyagyáros Friedler Károly részére. Az első lakók, közöttük maga az építész is, 1905 augusztusában költözhettek be.
Fodor Gyula (1871–1942) a XX. század elején kezdett el tervezéssel foglalkozni, többnyire jómódú építési vállalkozók, nagykereskedők megbízásából. 1903 és 1914 között a fővárosban mintegy 40 bérház tervét készítette el. Legismertebb épületei a Napóleon-udvar a Hajós utcában, a szintén Friedler megbízásából épített, Üllői úti és a Baross utcai bejárattal is rendelkező, hatalmas Aranysas-udvar vagy a jelenleg a Capa Központnak otthont adó Ernst-bérház a Nagymező utcában. Pályázatokon nem vett részt, középületeket nem tervezett.
A Rózsa utca 27. szám alatti, háromemeletes lakóház az utcáról teljesen átlagos pesti bérháznak tűnik, de szecessziós stílusban kidolgozott részletei figyelmet érdemelnek. A ház belseje bővelkedik a francia és belga területről származó, floreális szecesszióra jellemző ornamensekkel. A mi házunk kacskaringós szárú növényeket mintázó kovácsoltvas korlátai, a homlokzat babérlevelet és férfimaszkokat ábrázoló gipszstukkó díszei, a régi nyílászárók olyan korban látták meg a napvilágot, amikor a kézműves munka nagy hagyománnyal bírt, olyan műhelyekben, ahol a mesterek keze alatt időtálló, egyedi munkák születtek, amit a jelenben sokszor lehetetlen reprodukálni.
Az elmúlt 120 évben forradalmak és világháborúk jöttek-mentek, az életkörülmények gyökeresen megváltoztak, így az egykori terveken látható alaprajz a cselédszobákkal vagy a fürdőszoba nélküli kis lakásokkal mára már elavult. Mégis az egykori, körfolyosós, cselédlépcsős bérházak megmaradtak a városban és rajtunk áll, hogy az elavult térszervezést hogyan tudjuk átalakítani, mindennapi életünk díszleteit a mai kor és megváltozott igényeink képére formálni úgy, hogy kényelmesek és élhetőek legyenek.
A ház bemutatásával egyrészt szeretnénk megünnepelni a kerek, 120 éves évfordulót, másrészt pedig felhívni a figyelmet épített örökségünk azon értékeire, amelyek papíron nem védettek, mégis odafigyelést, megbecsülést és törődést érdemelnek. Szívesen látunk minden érdeklődőt, aki szeretne körülnézni nálunk, és megismerkedni a házunk és az egykori lakók történetével.