A Kúria 2023-2024-ben ünnepli állandó bíróságként történt újraalapításának 300. évfordulóját. A tevékenységét tekintve több mint 800 éves intézmény a kontinentális Európa legrégebben alapított bírósága.
A Kúria szó a „curia regis”, azaz királyi udvar szóra utal, ahol a legmagasabb szintű ítélkezés folyt. A Kúria gyökereit a magyar államiság kezdetétől, a király személyes ítélkező tevékenységétől eredeztethetjük. Nemcsak a legfelsőbb ítélkezést gyakorolta, hanem a szokásjog megszilárdulásának a helye és a magyar jogi tradíciók megteremtője is volt.
Az Alaptörvény 25. cikke szerint a Kúria Magyarország legfőbb bírósági szerve, biztosítja a bíróságok jogalkalmazásának egységét, jogegységi határozatai a bíróságokra kötelezőek.
A Kúria korábbi otthona a Kossuth téren álló Igazságügyi Palota volt – jelenleg a Markó utca 16. szám alatt található. Fellner Sándor tervei alapján, 1918-ban készült el és eredetileg az Igazságügyi Minisztérium elhelyezésére szolgált. A Legfelsőbb Bíróság 1980-ban költözött az épületbe, amely napjainkban két intézménynek ad otthont: a Kúriának és a Legfőbb Ügyészségnek.
Az épület késő eklektikus stílusban épült. A tervező a jogrendszer és az igazságszolgáltatás történelmi korokon átívelő szerepét az antik formavilág, az ókori jelképrendszer felidézésével jeleníti meg az építmény művészi részleteiben.
Vezetett sétáinkon látogatóink megismerkedhetnek Justitia monumentális, 12 tonnás szobrával – aely idén tekinthető meg utoljára itt, ebben az épületben! –, valamint megtekinthetik a Kúria Dísztermét és tárgyalótermeit, illetve jubileumi kiállításunkat. A háznézést játékos kvízzel zárjuk, a gyerekeket pedig hatállomásos „Kúriai próbatételre” hívjuk! Ezen a különleges napon lehetőség nyílik bepillantani abba a helyiségbe, ahol a tárgyalások előtt a fogvatartottakat őrzik, és a bírósági perek atmoszféráját is megidézzük egy-egy perszimulációs játékkal.