Matyó Múzeum

3400 Mezőkövesd, Szent László tér 8.

Információk
-

Épületvezetés nyelve

magyar, angol

Információs anyag nyelve

magyar, angol

A mezőkövesdi Matyó Múzeumnak 2005 óta a város központjában álló, egykori Korona Szálló helyi védettségű épülete ad otthont. A hajdani szálló a 20. század közepétől a Matyó Népművészeti Szövetkezet központjaként működött.

A múzeum egyik termében felépített háromosztatú matyó parasztház révén egy korhűen berendezett matyó otthon tárul elénk, a folyosón a népviselet jellemző formáit, a hímzések történeti sorrendjét tanulmányozhatjuk, valamint a város múltját bemutató eredeti okiratokat, fényképsorozatokat találunk. 

A múzeum új állandó kiállításában az UNESCO szellemi világörökségei közé tartozó matyó hímzéskultúra remekei vehetők szemügyre. A matyó szó hallatán sokaknak a színgazdagság ugrik be először, ám a kezdetekkor még csak 2 alapszínt használtak a hímző asszonyok. Hogy melyeket, az felfedezhető a hímzés történetét bemutató teremben. Kevesen tudják, hogy van másik 2 matyó település is (Tard és Szentistván), melyek hímzése, viseletei merőben eltérnek a mezőkövesdi matyótól, ez a kiállításon is jól megfigyelhető. A tárlaton olyan kérdésekre is választ kaphat a látogató, hogy mit takar a százrózsás jelző, mi a had vagy a summás, viselt e fekete ruhát a menyasszony vagy volt e hagyománya Mezőkövesden a kékfestésnek? 

Az állandó tárlaton túl az épület helyet ad időszaki kiállításoknak, csoportos foglalkozásoknak is.