A Rendőrmúzeum 1908-ban nyitotta meg kapuit Bűnügyi Múzeum néven a fővárosi rendőr-főkapitányság Ferenc József téri frontján, mint zártkörű intézmény. A folyamatosan gyarapodó gyűjtemény az 1940-es évekre már közel 10 000 tárgyat számlált. A törzsanyag a II. világháború során sajnos szinte teljesen megsemmisült. Az intézmény az 1950-60-as években történő újjászervezését követően 1967-ben kapta meg működési engedélyét, mint országos gyűjtőkörű múzeum. 1999-től a Rendőrmúzeum a Mosonyi utca 5. szám alatt fogadja a rendőrség története és a kriminalisztika iránt érdeklődőket, melynek állandó kiállításai az elmúlt években teljesen megújultak.
A Mosonyi utcai rendőrlaktanya Pucher József tervei alapján 1886 novemberére készült el, amely összesen 500 rendőr és 120 ló befogadására volt alkalmas. Az épületegyüttest - mely otthont adott az egykori rendőrfőparancsnokságnak is - kifejezetten rendőrségi célok kiszolgálására tervezték és építették. Noha az ellátott feladatok köre napjainkra jelentősen kibővült, az épület ma is hasonló funkciókat lát el, mint megépítésekor.
A Kulturális Örökség Napjai nyitvatartási ideje alatt valamennyi kiállítás megtekinthető, azonban tárlatvezetések ezen a napon az állandó kiállításokban nem indulnak. A rendezvény keretében az érdeklődők tematikus tárlatvezetésen vehetnek részt a „Terror – Merényletek, túszdrámák és terrorelhárítás Magyarországon” című időszaki kiállításban (tárlatvezető: Kiss Dávid, Magyar Különleges Erők Hagyományőrző Egyesület).