Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) több mint 220 éve a magyar nemzet könyvtára. Alapítója, gróf Széchényi Ferenc, gróf Széchenyi István édesapja impozáns, több tízezres példányból álló gyűjteményét bocsátotta 1802-ben a köz javára. A könyvtár már ettől a pillanattól kezdve magánszemélyek és közösségek adományai, valamint a nyomdai kötelespéldányok által gazdagodik. Feladatköre az évtizedek alatt folyamatosan bővült; jelenleg a klasszikus könyvtári funkció mellett a 21. századi követelményeknek megfelelő kulturális közösségi térként is működik.
Természetesen a szellemi érték mellett kiemelten fontos maga az épület is, ahol ezek a kincsek megtalálhatók. A nemzeti bibliotéka 1985-től Budapest egyik legimpozánsabb környezetében, a Budavári Palota F épületében található, ahol rendszeres kiállításokkal, bemutatókkal és nyílt napokkal várjuk az olvasókat, érdeklődőket, kikapcsolódni vágyókat. Nagy hangsúlyt fektetünk a családok és a legfiatalabb generáció megszólítására, ezért az épített örökség napjai is egy kedvező alkalom számunkra, hogy minél többen megismerhessék és felfedezhessék a könyvtár épületét, valamint igénybe vegyék egyre bővülő szolgáltatásainkat.
Az intézmény törzsgyűjteménye a teljesség igényével gyűjti a Magyarországon megjelent könyveket és folyóiratokat. Ezt egészítik ki a különgyűjtemények, különleges, páratlan könyvtári dokumentumok. Itt találhatók többek között a magyar nyelv legrégebbi szövegemlékei, a Képes Krónika, Mátyás király könyvtárának harmincöt gyönyörű Corvinája, a Himnusz és a Szózat eredeti kézirata, és az Esterházy-kottaarchívum. E mellett a modern kor jellegzetes dokumentumai, plakátok, fényképek, hanglemezek, CD-k, DVD-k és értékes dokumentumok ezrei kutathatók és bizonyos keretek között megismerhetők az érdeklődők számára.
Mondhatjuk tehát, hogy az OSZK a magyar írott kulturális örökség őrzője, és mint ilyen, igyekszik ezt minél szélesebb körben a nyilvánosság elé tárni. A kor kihívásainak eleget téve egyre több dokumentum kerül fel online felületekre; törvényileg meghatározott feladata is a könyvtárnak, hogy gyűjteménye a megfelelő formában digitalizálásra kerüljön.
Várjuk szeretettel látogatóinkat!