Orgonajáték a kalocsai Nagyboldogasszony Székesegyház barokk műemlék orgonáján

6300 Kalocsa, Szentháromság tér

Figyelem!

A programon való részvétel regisztrációhoz kötött! 

A regisztráció helyszíne: ASTRICEUM Érseki Múzeum ( a székesegyházzal szemben) 6300 Kalocsa, Szentháromság tér 2-3 - volt Kanonokház

Információk

Rendezvény helyszíne:

Kalocsa
Szentháromság tér
6300
Magyarország

Épület neve:
Nagyboldogasszony Főszékesegyház
13:00 - 14:00
14:00 - 15:00
15:00 - 16:00
16:00 - 17:00
Akadálymentes
Gyerekkel látogatható

Orgonajáték - 

a kalocsai Nagyboldogasszony Székesegyház barokk műemlék orgonáján játszik Hegedűs Gábor orgonista

Az előadásban elhangzó művek:

J.S. Bach: d-moll toccata és fúga

J. S. Bach: Ich ruf zu Dir, Herr Jesus Christ

Pachelbel: e-moll toccata

Dubois: In Paradisum

Stanley: Trumpet Voluntary

A bemutatót követően bemutatjuk a székesegyházat, megtekinthető a templom barokk tere. 

 

A barokk székesegyház

A 18. században a török kiűzése után igen nagy nehézségek árán indult meg az egyházmegye újjászervezése és a kalocsai érseki központ újjáépítése. Az új rend kialakítását nehezítették a Habsburg kormányzat által kirótt adóterhek, az egykori birtokosok tulajdonviszonyainak tisztázása, az idegen katonaság jelenléte és a mindezek következtében kirobbant Rákóczi-szabadságharc.

A szatmári béke aláírását követően költöztek vissza az érsekek a városba, és kezdte meg Csáky Imre érsek az egyházmegyék újraszervezését, az új Főszékesegyház tervezését, hiszen a régi templom romjaiban hevert. Építése 1734-1774-ig tartott.

A rendkívül összetett és fáradságos munkával kivitelezett templom-restauráció első állomásaként, a barokk székesegyház 2016. június 29-én tárta ki kapuit a hitélet számára.

Újraépült, teljes szerkezetében az Angster-orgona szekrénye, a megújult sípok mellé az eddig hiányzó spanyolkürtök az orgonaszekrény belsejébe kerültek, a szem elől elrejtve. Ezzel még teljesebben szólalnak meg e hangszeren Leányfalusi Vilmos orgonaművész karnagy művészi játékai.

Az orgonaszekrény felső aranyozott díszítményei közepén Haynald Lajos érsek címere látható, akinek nevéhez fűződik a hangszer mai arculata. 1876-ban rendelte meg a pécsi Angster Józseftől. Több átépítés és bővítés után ma a hangszer 3 manuálos/pedálos játszóasztallal rendelkezik, 66 sípsora van. A sípok száma mindösszesen: 4430 db. A legnagyobb síp több mint 5 méteres, a legkisebb síp alig 1 cm-es.