Az eredeti tervek szerint a villa nyaralónak épült, de végül Márkus Emília, a kor kiemelkedő színésznője élete végéig itt lakott.
A hatalmas márvány hall, az abból nyíló könyvtárszoba, a zöld szalon, az óriási ebédlő, hamarosan a budapesti és a külföldről ide érkező művészvilág egyik központja lett. A pazarul berendezett házban estélyek, fogadások, ebédek és vacsorák követték egymást.
1913-ban a Huszadik Század polgári folyóirat így ír az épületről: „Távol a nagyváros gőzös levegőjétől, messze nyúló hegyek mellett a kies Hűvösvölgy elbűvölő magányossága öleli át az odaérkezőt, amint a Hidegkúti útra (ma Hűvösvölgyi út) ér. A fekete vasrácsos park közepén, büszkén áll egy ó-római stílusú villa. Elbűvölten bámuljuk a nagyszerű architektúrát, s amint megakad a szemünk a bejáró klasszikus márványoszlopain, önkéntelenül a római Campagnaba képzeljük magunkat. Amint a két klasszikus márványoszlop között befelé megyünk, egy gyönyörű hallban találjuk magunkat. ... Csupa finomság, előkelő művészet e ragyogó otthonnak minden egyes zuga."
Az épület eredetileg pincéből, földszintből, egy emeletből és tetőtérből állt. Az első emelet beosztása a következő volt: 2 leányszoba a művésznő lányainak (Pulszky Romolának és Kirának), hálószoba, vendégszoba, hall, fürdőszoba, mellékhelyiség, ruhatár, kamra és két közlekedő. Az emelethez terasz csatlakozott, az épületben két lift is helyet kapott. A villát a 30-as években bővítették, a toronyszoba is akkor létesült veje, Vaclav Nizsinszkíj számára.
Márkus Emília halála után a házat államosították, átalakították, az emeleten lakásokat alakítottak ki, ezáltal az előcsarnok fölötti korlátos folyosó eltűnt, a földszinten a rendszerváltásig a II. kerületi MSZMP iroda működött, amelynek helységeit Pulszky Romola és Nizsinszkíj unokájának a közbenjárására a Szabó Ervin Könyvtár II. kerületi könyvtára kapta meg, ami által valami halvány képet kaphatunk a villa nagyszerű múltjából.
A Hűvösvölgyi úti Szabó Ervin Könyvtár és a Nyék-Kurucles Egyesület közös rendezésében "Nizsinszkíj művészete és magyarországi kapcsolatai" címmel Megyeri Léna tánckritikus tart előadást.