Dr. Tóth Károly művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet archívumi és dokumentációs igazgatóhelyettesének előadása
A Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet (KEMKI) 2021-ben jött létre a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria több, korábban különálló adattári és dokumentációs osztályának összevonásával. Az új intézmény így Magyarország és a régió legnagyobb művészettörténeti archívuma lett, amely hazánk legjelentősebb művészeinek tárgyi, művészeti dokumentációs örökségét őrzi. A gyűjtemény első darabjai a 19. század végén kerültek a Szépművészeti Múzeum tulajdonába, így olyan különlegességek is mint Munkácsy Mihály utolsó palettája, ezüstkoszorúja vagy ereklyeként megőrzött hajtincse. Ezen kívül Munkácsy Mihály levelezése, önéletrajzának kézirata is a gyűjteménybe került. Az évtizedek folyamán folytatott jelentős szerzeményezéseknek köszönhetően olyan kiemelkedő művészek kéziratai, levelezése, műtárgyfotói kerültek a KEMKI-be mint Ferenczy István, Kondor Béla, Ország Lili, Tihanyi Lajos. Ennek a gyűjteménynek 2021-től egy felújított épület ad otthont a Szabolcs utcában, ahol méltó módon őrzik a 19-20. századi magyar és közép-európai képzőművészet különleges archívumát.
Az előadás több példán keresztül mutatja be, hogy miért fontos a műtárgyak, a festészeti, grafikai, szobrászati alkotások mellett megőrizni egy-egy művész saját dokumentációját, és hogy a művészek írásaiból, leveleiből, műteremfotóiból, esetleg lappangó vagy elveszett műtárgyairól készült fotók alapján lehet rekonstruálni művészetük teljességét, az őket foglalkoztató kérdéseket. A vetítettképes előadás bemutatja a KEMKI gyűjteményében őrzött legértékesebb, a nagyközönség számára ritkán látható tárgyakat, fényképeket is, különös tekintettel a szolnoki művésztelepen is megforduló művészekre.