Szentpéteri Zsuzsanna szobrászművész interaktív előadása a Hopp Múzeum kertjében kiállított „A szellemek dala” c. műve kapcsán

1062 Budapest, Andrássy út 103.

Figyelem!

Akkor tartjuk meg, ha az időjárás lehetővé teszi!

Információk

Rendezvény helyszíne:

Budapest
Andrássy út 103.
1062
Magyarország

14:00 - 15:00
Akadálymentes
Gyerekkel látogatható

A kertben installált műtárgy apropóján a sárkányépítés szellemi hátteréről, történetéről, a kínai hagyományban a sárkányok főbb típusairól, az épített sárkányok gyakorlati felhasználásának lehetőségeiről (hadászat, meteorológiai kísérletek, vontatás, jelzőberendezés, stb.) lesz szó egy izgalmas, interaktív előadásban, ahol a kérdésekre is jut idő.

"A keleti kultúrában a sárkány pozitív lény: a teremtő energiát képviseli, szellemi kincsek őrzője, a megvilágosodás szimbóluma, védelmező elem, uralkodói jelkép. A mitologikus lény az őszi napéjegyenlőség idején egy mély tó iszapjába merül, míg a tavaszi napéjegyenlőség idején innen felrepülve hoz fényt újra a világba, mely általa újjászületik: a szférák közötti átjárást valósítja meg, kapcsolatot teremt az őselemek között. A sárkány testében elhelyezett rézcsengettyűk a figyelmes szemlélőt e gondolat mentén hívják meditációra.

A könnyű anyagokból készült repülő szerkezetek egy részét a magyar nyelvben sárkányoknak nevezik. A sárkányrepítés Keleten eredetileg rituális célokat szolgált, míg a nyugati kultúrában a funkcionalitás volt elsődleges: a szárnyas dobozsárkány feltalálása az újkori repüléstörténet egyik fordulópontját képviseli: az erős szélben is kitűnően teljesítő szerkezet továbbfejlesztése révén vált lehetővé az emberiség egyik ősrégi álma: felemelkedés a felhők közé, utazás a szellemek éteri birodalmába."

(Szentpéteri Zsuzsanna)

 

Kapcsolódó helyszín

1062 Budapest, Andrássy út 103.