Műemlékeink, történeti épületeink velünk élnek - séta a JGYPK épületeiben

6725 Szeged, Boldogasszony sugárút 6.

Információk

Találkozó helyszíne:

Szeged
Boldogasszony sugárút 6.
6725
Magyarország

Találkozási pont:
SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar
15:00 - 17:00

Séta maximális létszáma

25 fő

Vezető neve

Dr. Medgyesi Konstantin
Akadálymentes
Gyerekkel látogatható

A séta a JUGYU-épületében (SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar) kezdődik, majd a Hattyas sori egyetemi kampuszban folytatódik. 

  • Tudástár
  • Tankönyvmúzeum
  • Kartörténeti kiállítás
  • Hattyas sori egyetemi kampusz Trefort Park
  • Hattyas sori egyetemi kampusz Óvodatörténeti tárlat

A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara Magyarország legrégebbi tanárképző intézménye. A polgári leány- és fiúiskolák számára 1873-tól képeztek tanárokat Budapesten az akkori tanítónő- és tanítóképző intézetekben. A kezdetben kétéves képzés ideje és színvonala fokozatosan nőtt, így 1918-ban már főiskolai rangot kaptak a tanárképzők. 1928-ban került városunkba, Szegedre a tanárképzés Klebelsberg Kuno kultuszminiszter reformjainak köszönhetően. E reformok keretében egységesítette a polgári iskolai tanárképzést, képzési idejét 4 évre emelte, s összekapcsolta az egyetemi képzéssel. A gyakorlati képzés céljára gyakorló polgári iskolát hozott létre. Ezek az események szervesen illeszkedtek abba a nagyszabású kultúrpolitikai koncepcióba, amelynek köszönhetően a '20-as években Szeged diákvárossá s a régió szellemi központjává vált.

1948-ban a polgári iskolák megszűnésével a polgári iskolai tanárképzés is befejeződött, s az intézmény pedagógiai főiskolává vált. A korszakra jellemző oktatáspolitikai törekvéseknek megfelelően a negyvenes és az ötvenes években többször módosították a tanárképzést, végül 1964-re alakult ki az a négyéves, kétszakos képzés, amely egészen a közelmúltig folyt a karon. Az intézmény 1973-ban, a Tanárképzés centenáriuma alkalmából vette fel a szegedi költő nevét.