Átalakuló sugárútjaink: Boldogasszony sugárút

6725 Szeged, Indóház tér

Információk

Találkozó helyszíne:

Szeged
Indóház tér
6725
Magyarország

Találkozási pont:
Indóház tér, a vasútállomás bejáratánál

Séta maximális létszáma

25 fő

Vezető neve

Szabó Zoltán Ádám (séta), Pap Ádám (előadás)

Minden szegedi sugárútnak egyedi, összetéveszthetetlen hangulata van. Ezernyi látható és láthatatlan rétegből tevődik ez össze. Erekként magukban hordozzák az általuk bekötött külső városrészek és kapcsolódó települések jellegét, a középkori városszerkezet ősiségét vagy éppen a Víz utáni helyreállítás tervezőasztalainak gondolatiságát is. Rendhagyó séta és előadás során mutatjuk be egy-egy sugárutunkat, elsősorban a térfalakra, épületekre összpontosítva. Az elmúlt 150 év minden korszaka értékes épületekkel képviselteti magát, így a látogató nemcsak a város egy szó szerinti metszetét ismeri meg, hanem alkalma nyílik kicsit jobban megismerni ezen építészettörténeti stílusok szegedi változatait.

A várostörténeti, helyismereti séta és előadás-sorozatunk első részében Szeged – megkötésekkel ugyan, de mégis – egyik legöregebb útjával foglalkozunk, a Tiszával párhuzamosan futó Boldogasszony sugárúttal. Az esemény első felét kitevő séta az Indóház térről indul és a Hősök kapujánál végződik. A két pont között egyes épületek történetével, különleges értékeivel, melyek sokszor nehezen észrevehetőek. Lehetőség szerint néhány épület lépcsőházát is meg lehet tekinteni. Érdemes kiemelni, hogy a séta vezetője sok olyan exkluzív adatot oszt meg, amelyek nyilvános publikációban még nem kaptak helyet. A séta befejeztével a közeli Grand Caféban folytatjuk, ahol egy előadást hallgathatunk meg a Boldogasszony sugárút várostervezéssel kapcsolatos, elmúlt és jelenlegi koncepcióiról, történetéről.

Menetrend:

Séta indul: vasárnap, 16:00 Indóház tér, vasútállomás bejárata

Séta vége: kb. 17:45

Előadás indul: 18:00, Grand Café kávézó

Előadás vége: 19:00

A házigazdákról:

Pap Ádám. okl. építészmérnök, településtervező építész, műemléki szakértő. Szeged Településképi Arculati Kézikönyvének szerzője, a Dél-alföldi Urbanisztikai Egyesület tagja.

Szabó Zoltán Ádám. Okl. építészmérnök, épülettörténeti kutató. Szeged legutóbbi épületvédési programjának (amelynek során 262 épület lett védett) szakmai előkészítője és kutatócsapatának vezetője.