Minden szegedi sugárútnak egyedi, összetéveszthetetlen hangulata van. Ezernyi látható és láthatatlan rétegből tevődik ez össze. Erekként magukban hordozzák az általuk bekötött külső városrészek és kapcsolódó települések jellegét, a középkori városszerkezet ősiségét vagy éppen a Víz utáni helyreállítás tervezőasztalainak gondolatiságát is. Rendhagyó séta és előadás során mutatjuk be egy-egy sugárutunkat, elsősorban a térfalakra, épületekre összpontosítva. Az elmúlt 150 év minden korszaka értékes épületekkel képviselteti magát, így a látogató nemcsak a város egy szó szerinti metszetét ismeri meg, hanem alkalma nyílik kicsit jobban megismerni ezen építészettörténeti stílusok szegedi változatait.
A várostörténeti, helyismereti séta és előadás-sorozatunk első részében Szeged – megkötésekkel ugyan, de mégis – egyik legöregebb útjával foglalkozunk, a Tiszával párhuzamosan futó Boldogasszony sugárúttal. Az esemény első felét kitevő séta az Indóház térről indul és a Hősök kapujánál végződik. A két pont között egyes épületek történetével, különleges értékeivel, melyek sokszor nehezen észrevehetőek. Lehetőség szerint néhány épület lépcsőházát is meg lehet tekinteni. Érdemes kiemelni, hogy a séta vezetője sok olyan exkluzív adatot oszt meg, amelyek nyilvános publikációban még nem kaptak helyet. A séta befejeztével a közeli Grand Caféban folytatjuk, ahol egy előadást hallgathatunk meg a Boldogasszony sugárút várostervezéssel kapcsolatos, elmúlt és jelenlegi koncepcióiról, történetéről.
Menetrend:
Séta indul: vasárnap, 16:00 Indóház tér, vasútállomás bejárata
Séta vége: kb. 17:45
Előadás indul: 18:00, Grand Café kávézó
Előadás vége: 19:00
A házigazdákról:
Pap Ádám. okl. építészmérnök, településtervező építész, műemléki szakértő. Szeged Településképi Arculati Kézikönyvének szerzője, a Dél-alföldi Urbanisztikai Egyesület tagja.
Szabó Zoltán Ádám. Okl. építészmérnök, épülettörténeti kutató. Szeged legutóbbi épületvédési programjának (amelynek során 262 épület lett védett) szakmai előkészítője és kutatócsapatának vezetője.