Vámház körúti Vásárcsarnok (Nagycsarnok)

1093 Budapest, Vámház körút 1-3.

Figyelem!

A vezetésen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött: https://scanned.page/66ea75f2ba6fa

Maximális csoportlétszám: 10 fő

A Kulturális Örökség Napjai 0. napján, pénteken is tartunk vezetéseket 10, 11, 12, 13 és 14 órakor. Regisztráció ezekre is a fent megadott linken!

Elérhetőség
Információk

Találkozó helyszíne:

Budapest
Vámház körút 1-3.
1093
Magyarország

Találkozási pont:
Vámház körúti Vásárcsarnok (Nagycsarnok) főbejárata
10:00 - 10:45
11:00 - 11:45
12:00 - 12:45
09:00 - 09:45
10:30 - 11:15
11:30 - 12:15
12:30 - 13:15
13:30 - 14:15
14:30 - 15:15

Séta maximális létszáma

10 fő
Akadálymentes
Gyerekkel látogatható

A budapesti vásárcsarnokok építése során létesült a XIX. század végén Petz Samu tervei alapján, aki nemzetközi tervpályázat során nyerte el a megbízást. 1986. június 30-án, 10 nappal az épület átadása előtt a majdnem teljesen elkészült Nagyvásárcsarnokban tűz keletkezett, ennek következtében az átadás csak 1897. február 15-én történhetett meg. Acélváz szerkezetű, tégla körítőfalas épület. A tető fedése a főhomlokzaton Zsolnay mázas cserép, amit Zsolnay kerámia tetődíszek egészítenek ki, a többi magastetőn műemlék palafedés, amelyek között bitumenes fedésű lapostetős szakaszok vannak.

A csarnok építése előtt a környező utcák már beépítettek voltak, és elvárás volt, hogy minden bejáraton szintkülönbség nélkül lehessen bejutni az épületbe. Ennek eredménye, hogy a földszinti padló nem vízszintes, hanem átlós irányban kb. 1,5 m szintkülönbség tapasztalható. Ennek praktikus haszna is volt, ugyanis a nap végén a takarítás során a kilocsolt vízzel a hulladék összegyűlt a legalacsonyabb ponton, ahonnan könnyen el tudták szállítani. Az oldalbejáratok lengőajtajainak kialakítása is érdekes, ugyanis az alsó és felső, egymáshoz képest excentrikusan kialakított csapos csatlakozások révén a saját önsúlyuk miatt automatikusan becsukódnak. A Sóház utcai traktusba eredetileg áruszállító vonatok is behajtottak, ezek füstje természetes úton, a tető alatti szellőzőnyílásokon keresztül távozott. Az áruszállítás másik fő útvonala az alsó rakpartra vezető alagút volt, ahonnan a Dunán uszályokon érkező árut szállították be.

Az épület teljes körű rekonstrukciójának tervezése a BUVÁTI-ban történt Tokár György, Hidasi Györgyi és Nagy Gergely vezetésével, ezután 1994-ben nyitott meg újra. A rekonstrukció során a Sóház utcai parkoló alatt egy új, föld alatti árufeltöltő terület létesült, ahonnan teherfelvonók segítségével, a vásárlói forgalomtól elválasztva jut fel az áru a csarnokba. A rekonstrukció során helyreállított, korábban árufeltöltőként működő, de a világháború során megsemmisült alagút most a hulladék elszállítását szolgálja. Az alagút végén egy árvízi kapu található, melyet szükség esetén le kell zárni, ekkor a hulladékszállítás a Csarnok téren található külső felvonókkal történik. A 4-es metró beruházása során a 2-es villamos pályájának föld alá süllyesztése keresztbe vágta az alagutat, ezért egy süllyesztett műtárgyat kellett építeni, amelyen keresztül most két teherfelvonó segítségével történik a hulladék elszállítása.

A Nagycsarnok egyedülálló a maga nemében, 2013-ban a CNN szavazásán a világ legszebb csarnokának választották.